<<Μένουμε σπίτι, δίνουμε αίμα>>

April 10, 2020 in Νέα του ΓΝΤ

<<Μένουμε σπίτι, δίνουμε αίμα>>

H Mονάδα Μεσογειακής Αναιμίας του Γ. Νοσοκομείου Τρικάλων

και ο Σύλλογος Πασχόντων από Μεσογειακή Αναιμία:

1. Ευχαριστούν θερμά όλους τους συμπολίτες που, εν μέσω πανδημίας του κορωνοϊού, ανταποκρίθηκαν στις εκκλήσεις μας και έσπευσαν στις αιμοδοσίες – που οργάνωσε το Νοσοκομείο Τρικάλων – δίνοντας το αίμα τους προκειμένου να βοηθήσουν όσους συνάνθρωπους το έχουν ανάγκη.

2. Ευχαριστούν τον Δήμο Τρικκαίων για την παραχώρηση του Ε’ ΚΑΠΗ προκειμένου να λειτουργήσει ως εξωνοσοκομειακό κέντρο αιμοληψιών.

3. Διαβεβαιώνουν ότι χάρη στην ευαισθησία των συμπολιτών μας συνεχίζεται απρόσκοπτα στη Μονάδα μας το πρόγραμμα μεταγγίσεων αίματος των μεταγγισιοεξαρτώμενων ανθρώπων, οι οποίοι με αυτό το τρόπο λαμβάνουν το μοναδικό και αναντικατάστατο για αυτούς δώρο ζωής.

4. Καλούν τους Εθελοντές Αιμοδότες και όλους τους υπόλοιπους πολίτες που θα ήθελαν να συνεισφέρουν να βρίσκονται σε αιμοδοτική εγρήγορση, έτσι ώστε να υπάρχει κανονική και συνεχής ροή αίματος στην Αιμοδοσία του Νοσοκομείου μας και να εξασφαλίζεται σε αυτήν τη δύσκολη περίοδο η επάρκεια σε αίμα.

Ο Ιατρός της Μονάδας

Ζήσης Χρήστος