Ασθενείς – Αιμοκαθάρσεις στη Μονάδα Τεχνητού Νεφρού

March 22, 2017 in Νέα του ΓΝΤ

Κατά το έτος 2016, στην Μ.Τ.Ν. του Γ.Ν. Τρικάλων:

• Υποβλήθηκαν σε αιμοκάθαρση περίπου 75 μόνιμοι ασθενείς σε τέσσερις (4) βάρδιες (2 ημερησίως) των 18 ασθενών η κάθε μία.
  • Αντιμετωπίσθηκαν 30 νέοι ασθενείς, πρωτοεντασσόμενοι σε αιμοκάθαρση ή με οξεία νεφρική ανεπάρκεια. Πρόκειται για περιστατικά που νοσηλεύτηκαν στις Παθολογικές Κλινικές – Καρδιολογική Κλινική.
  • Αντιμετωπίσθηκαν 10 περιστατικά ασθενών στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ), πραγματοποιώντας συνολικά 30 συνεδρίες αιμοκάθαρσης.
  • Φιλοξενήθηκαν τέσσερις (4) ασθενείς άλλων Μονάδων, κάτοικοι εξωτερικού.
  • Συνολικά στην Μ.Τ.Ν. του Νοσοκομείου πραγματοποιήθηκαν 11.266 συνεδρίες αιμοκάθαρσης, εκ των οποίων 433 συνεδρίες αφορούσαν έκτακτα περιστατικά (ασθενείς με οξέα συμβάματα, φιλοξενούμενοι ασθενείς άλλων Μονάδων) και 109 συνεδρίες αφορούσαν έκτακτα περιστατικά μόνιμων ασθενών της ΜΤΝ, προσελθόντες μετά τη λήξη του ωραρίου της Μονάδας και καθ’ όλο το εικοσιτετράωρο (18:00 μ.μ. – 07:00 π.μ.).
  • Επίσης, από τους ιατρούς του νεφρολογικού τμήματος αντιμετωπίσθηκαν όλα τα περιστατικά που νοσηλεύτηκαν σε διάφορα τμήματα του νοσοκομείου και είχαν νεφρολογικό πρόβλημα, φυσικά όποτε κληθήκαμε (35 – 40 ασθενείς/μήνα). Ειδικότερα αντιμετωπίσθηκαν περιστατικά με οξεία ή χρόνια νεφρική ανεπάρκεια, ηλεκτρολυτικές διαταραχές, διαταραχές οξεοβασικής ισορροπίας, δηλητηριάσεις κλπ., στην παθολογική, καρδιολογική και χειρουργική κλινική, όπως επίσης και στην ΜΕΘ.
  • Στο Νεφρολογικό Τακτικό εξωτερικό Ιατρείο εξυπηρετήθηκαν 3.300 ασθενείς με χρόνια νεφρική νόσο, υπέρταση, σακχαρώδη διαβήτη και μεταμοσχευμένοι. Τα παραπάνω περιστατικά εξυπηρετούνταν καθημερινά και όχι μόνο στο καθιερωμένο Τακτικό εξωτερικό Ιατρείο της Πέμπτης, το οποίο λόγω της μεγάλης προσέλευσης επεκτάθηκε σε καθημερινή βάση, αποτρέποντας έτσι την εμφάνιση λίστας αναμονής.
  • Δύο (2) ασθενείς της ΜΤΝ υποβλήθηκαν σε πτωματική μεταμόσχευση (Αθήνα – Θεσσαλονίκη), μετά από πλήρη προμεταμοσχευτικό έλεγχο που έγινε στο Νοσοκομείο μας.

astheneis_mtn

Οι ασθενείς που υποβάλλονται σε αιμοκάθαρση υπολογίζονται αθροιστικά μήνα – μήνα.

aimokatharseis